Akcia NAKUPUJ ŠIKOVNE trvá od 1. 4. 2024 do 30. 4. 2024. Objednajte si učebnice a pracovné zošity za najvýhodnejšie ceny!
Otázky pre špekulantov 2
  • Otázky pre špekulantov 2
  • Otázky pre špekulantov 2

Otázky pre špekulantov 2

Otázky a úlohy z tejto knižky dokážu zamestnať aj tých najzvedavejších žiakov.

Knižka Otázky pre špekulantov 2 je plná rôznorodých otázok zo spoločenskovedných tém, ako sú história, cudzie jazyky, svet, slovenský jazyk, či spoločnosť.

Viac info
  • Kód produktu: 0273
14,90€

Kúpou tohto produktu získate 14 vernostných bodov
Množstvo

Poznáte slovenské sloveso, ktoré nemá budúci čas? Čo majú spoločné názvy Oxford, Frankfurt a Uherský brod? Prečo kedysi obliekali malých chlapcov do dievčenských šiat? Ako by sa zmenil náš život, keby sme sa zbavili potreby spánku? Ako vyzeral život Simeona Stylitu, ktorý strávil 37 rokov na vrchole vysokého stĺpa?

So zaujímavými javmi a otázkami na zamyslenie sa možno stretnúť na každom kroku. To, či ich vnímame, závisí od nastavenia našej mysle. Špekulantmi nazývame ľudí, v ktorých okolitý svet vyvoláva zvedavé otázky a ktorí cítia potrebu všetkému prísť na kĺb.

Občas sa takíto žiaci vyskytnú aj v škole. Niektorí učitelia sú z nich nadšení, iní si s nimi nevedia rady. Nedokážu ich zaujať, nedokážu odpovedať na ich otázky, nedokážu sa venovať súčasne špekulantom aj zvyšku triedy. Možno práve úlohy z tejto knihy pomôžu pedagógom takýchto žiakov aspoň na chvíľu zamestnať.

Kníh s rôznymi otázkami a hádankami vychádza veľa, nie všetky sú však rovnako kvalitné. Mnohé iba recyklujú notoricky známe úlohy typu „tehla váži kilo a pol tehly...“. Našťastie, námety na premýšľanie môžeme hľadať všade okolo seba. Narazíte napríklad na slovo rajčina a napadne vám: má rajčina niečo spoločné s rajom? Vzápätí si uvedomíte, že v slove paradajka tiež počujete slovo paradise – raj? Môže to byť náhoda?

Prvý diel Otázok pre špekulantov obsahuje otázky z prírodovednej oblasti (logika, matematika, vesmír, kalendár, živá a neživá príroda). Druhý diel je venovaný spoločenskovedným témam (slovenský jazyk, cudzie jazyky, svet, história, spoločnosť).

Info o autorovi:

Po absolvovaní Matematicko-fyzikálnej fakulty UK (1984) bol niekoľko rokov učiteľom matematiky na gymnáziu v Bratislave. Prvý porevolučný minister školstva Ladislav Kováč ho v roku 1990 prizval do svojho ministerského tímu. Neskôr prijal ponuku z Výskumného ústavu pedagogického, aby tu viedol skupinu merania výsledkov vzdelávania. Je jediným slovenským odborníkom, ktorý pôsobil v medzinárodnom tíme pripravujúcom pre OECD známe testy PISA. Na jar 1994 sa rozhodol odísť zo štátnych služieb. Založil spoločnosť EXAM testing, na čele ktorej stál nasledujúcich 25 rokov. Jedenásť rokov bol šéfredaktorom časopisu DOBRÁ ŠKOLA.

V súčasnosti je riaditeľom rovnomennej neziskovej organizácie. V rokoch 2016 – 2018 bol externým poradcom ministra školstva a jedným zo spoluautorov reformného dokumentu Učiace sa Slovensko. Je autorom a spoluautorom 11 kníh.

EAN: 9788099995049
ISBN: 978-80-99995-04-9
Autor: Vladimír Burjan
Vydavateľ: DOBRÁ ŠKOLA
Väzba: brožovaná
Počet strán: 224
Rozmery: 165 mm x 235 mm x 12 mm
Hmotnosť: 424 g