Pedagóg v galérii
  • Pedagóg v galérii
  • Pedagóg v galérii

Pedagóg v galérii

Aj slávne obrazy môžu slúžiť ako inšpirácia pre výchovu a vzdelávanie.

Knižka od známeho odborníka na vzdelávanie, Vladimíra Burjana, je užitočná pre všetkých rodičov a pedagógov, ktorí to s výchovou a vzdelávaním mladšej generácie myslia vážne.

Viac info
  • Kód produktu: 0238
11,90€

Kúpou tohto produktu získate 11 vernostných bodov
Množstvo

Známy slovenský odborník na vzdelávanie, Vladimír Burjan, sa pri svojich návštevách galérií a obrazární necháva inšpirovať slávnymi maľbami, ktoré sa snaží „čítať" cez optiku pedagogickej profesie či rodinnej výchovy. V známych i menej zná­mych výtvarných dielach hľadá a nachádza rady pre dnešných rodičov a uči­teľov pripravujúcich mladých ľudí na „prevzatie zemegule".

Niektoré obrazy (Raffaelova Aténska škola, Steenov Učiteľ a ďalšie) priamo zobrazujú školu minulosti a vedú autora k úvahám o premenách, ktoré táto inštitúcia podstúpila a ktoré ju možno ešte čakajú. Iné maľby (napr. Raffae­lov Šalamúnov súd, Rembrandtov Návrat márnotratného syna) pripomínajú dilemy, pred ktorými občas stojíme ako rodičia či učitelia. Na príklade Ika­rovho pádu autor ukazuje, že radiť mladým nie je vôbec jednoduché. Dozvedáme sa, akých pedagogických chýb sa dopustil Daidalos a v čom by naopak mohol slúžiť dnešným rodičom a učiteľom ako vzor.

Názvy ďalších kapitol (Dieťa ako malý dospelý, Pozorujem, teda sa učím, Dospelí ako hrozba pre deti, Panoptikum detských hier, Súkromná hodina fyziky, Hrdina kritického myslenia atď.) dávajú tušiť, že kniha bude užitočná pre všetkých rodičov a učiteľov, ktorí to s výchovou a vzdelávaním detí myslia vážne a sú otvorení inšpirácii aj z takých „neštandardných“ zdrojov, ako sú obrazy a príbehy, ktoré znázorňujú.